SF Masterworks #1-73 (1999-2007)

  1. Joe Haldeman: The Forever War
  2. Richard Matheson: I Am Legend
  3. James Blish: Cities in Flight
  4. Philip K. Dick: Do Androids Dream of Electric Sheep?
  5. Alfred Bester: The Stars My Destination
  6. Samuel R. Delany: Babel-17
  7. Roger Zelazny: Lord of Light
  8. Gene Wolfe: The Fifth Head of Cerberus
  9. Frederik Pohl: Gateway
  10. Cordwainer Smith: The Rediscovery of Man
  11. Olaf Stapledon: Last and First Men
  12. George R. Stewart: Earth Abides
  13. Philip K. Dick: Martian Time-Slip
  14. Alfred Bester: The Demolished Man
  15. John Brunner: Stand on Zanzibar
  16. Ursula K. Le Guin: The Dispossessed
  17. J. G. Ballard: The Drowned World
  18. Kurt Vonnegut: The Sirens of Titan
  19. Jack Vance: Emphyrio
  20. Philip K. Dick: A Scanner Darkly
  21. Olaf Stapledon: Star Maker
  22. Michael Moorcock: Behold the Man
  23. Robert Silverberg: The Book of Skulls
  24. H. G. Wells: The Time Machine & The War of the Worlds
  25. Daniel Keyes: Flowers for Algernon
  26. Philip K. Dick: Ubik
  27. Gregory Benford: Timescape
  28. Theodore Sturgeon: More Than Human
  29. Frederik Pohl: Man Plus
  30. James Blish: A Case of Conscience
  31. M. John Harrison: The Centauri Device
  32. Philip K. Dick: Dr. Bloodmoney
  33. Brian Aldiss: Non-Stop
  34. Arthur C. Clarke: The Fountains of Paradise
  35. Keith Roberts: Pavane
  36. Philip K. Dick: Now Wait for Last Year
  37. Samuel R. Delany: Nova
  38. H. G. Wells: The First Men in the Moon
  39. Arthur C. Clarke: The City and the Stars
  40. Greg Bear: Blood Music
  41. Frederik Pohl: Jem
  42. Ward Moore: Bring the Jubilee
  43. Philip K. Dick: VALIS
  44. Ursula K. Le Guin: The Lathe of Heaven
  45. John Sladek: The Complete Roderick
  46. Philip K. Dick: Flow My Tears, the Policeman Said
  47. H. G. Wells: The Invisible Man
  48. Sheri S. Tepper: Grass
  49. Arthur C. Clarke: A Fall of Moondust
  50. Greg Bear: Eon
  51. Richard Matheson: The Shrinking Man
  52. Philip K. Dick: The Three Stigmata of Palmer Eldritch
  53. Michael Moorcock: The Dancers at the End of Time
  54. Frederik Pohl & Cyril M. Kornbluth: The Space Merchants
  55. Philip K. Dick: Time Out of Joint
  56. Robert Silverberg: Downward to the Earth
  57. Philip K. Dick: The Simulacra
  58. Philip K. Dick: The Penultimate Truth
  59. Robert Silverberg: Dying Inside
  60. Larry Niven: Ringworld
  61. Geoff Ryman: The Child Garden
  62. Hal Clement: Mission of Gravity
  63. Philip K. Dick: A Maze of Death
  64. Poul Anderson: Tau Zero
  65. Arthur C. Clarke: Rendezvous with Rama
  66. Lucius Shepard: Life During Wartime
  67. Kate Wilhelm: Where Late the Sweet Birds Sang
  68. Arkady & Boris Strugatsky: Roadside Picnic
  69. Walter M. Miller Jr.: Dark Benediction
  70. Walter Tevis: Mockingbird
  71. Frank Herbert: Dune
  72. Robert A. Heinlein: The Moon Is a Harsh Mistress
  73. Philip K. Dick: The Man in the High Castle

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: